San Cristobal de La Laguna to pełna nazwa tego pięknego miasta, chociaż powszechnie używana jest jej forma skrócona La Laguna, położona jest w dolinie Aguere na środku rozległej równiny. Jest ono drugim, zaraz po Santa Cruz, najważniejszym miastem na wyspie i w prowincji.

Założenie La Laguny datuje się na lata 1496 – 1497 z inicjatywy gubernatora Alonso Fernandez de Lugo. Od początków swojego powstania pełniła funkcję stolicy archipelagu mimo, że oficjalnie takiego miana nie otrzymała. Siedzibę tu mieli gubernatorzy kanaryjscy.

La Laguna jest uznawana za stolicę zarówno kulturową jak i religijną ze względu na znajdujący się tu najstarszy na Wyspach Kanaryjskich Uniwersytet San Fernando oraz Episkopat Teneryfy.
Stare Miasto w San Cristobal de La Laguna w grudniu 1999 roku zostało ogłoszone przez UNESCO Dobrem Kulturowym Dziedzictwa Ludzkości głównie ze względu na jej utworzenie jako pierwszego miasta bez murów oraz zachowany w stanie praktycznie nienaruszonym oryginalny plan miasta z XV wieku zaprojektowany przez Leonardo Torriani. Wyróżnić należy kilka budynków: Katedra, kościół Niepokalanego Poczęcia (iglesia de Nuestra Señora de la Concepcion) z renesansową wieżą z kamienia, Królewskie Sanktuarium Najświętszego Chrystusa z La Laguny (Real Santuario del Santisimo Cristo de La Laguna, w którym znajduje się ołtarz czarnego Chrystusa ze złota i srebra), Plac Gubernatora (Plaza del Adelantado), Urząd Miasta (Ayuntamiento), Pałace Nava i Salazar, Kasyno, klasztory Las Claras i Catalinas, kościół Santo Domingo, Drago del Seminario i Drago de la Calle del Agua. Na szczególną uwagę zasługuje Zakon San Agustin, siedziba pierwszej na wyspach szkoły średniej od 1846. Wśród jej absolwentów można wyróżnić pisarza Benito Perez Galdos (główny przedstawiciel XIX-wiecznego realizmu hiszpańskiego) pochodzącego z Gran Canarii.

Aby zetknąć się z historią i sztuką La Laguny należy odwiedzić muzea w Casa Osuna, Sociedad Economica de Amigos del Pais, Iglesia de la Concepcion oraz w Katedrze.