Biorąc pod uwagę, że temperatura na Teneryfie wynosi średnio 23 stopnie Celsjusza i przez 300 dni w roku świeci tu słońce, doradzamy zabranie ze sobą – obok stroju kąpielowego i kremu do opalania – wygodnych, bawełnianych ubrań latem i swetra czy lekkiej kurtki zimą, w zależności od miejsca, do którego się wybierasz. Parametry położenia danej miejscowości, które należy wziąć pod uwagę, to wysokość nad poziomem morza oraz część wyspy (północna czy południowa). Klimat Teneryfy jest łagodny, ale ukształtowanie terenu wyspy (masyw górski dzielący ją na część północną i południową) oraz występujące wiatry pasatowe tworzą zróżnicowane mikroklimaty. Z tego powodu, jeśli planujemy zwiedzanie wyspy, należy liczyć się z faktem, że temperatura zmienia się już w odległości kilku kilometrów. W miejscowościach położonych na wybrzeżu południowym zawsze będzie utrzymywała się letnio-wiosenna pogoda. Na terenie Narodowego Parku Teide latem jest bardzo ciepło, ale zimą temperatura może spadać nawet do ujemnych wartości (szczególnie na samym szczycie Teide).
Na północnej stronie wyspy mamy do czynienia z większą ilością dni chłodnych i deszczowych oraz dość częstym zachmurzeniem (szczególnie na wysokości od 500 – 1000 m. n.p.m.).
Jakie obuwie? Tak zwane klapki, „japonki” czy sandały, są jak najbardziej odpowiednim obuwiem, które powinno znaleźć się w naszej walizce. Nie należy jednak zapominać o obuwiu sportowym zakrytym, które będzie nam niezbędne na wszystkich wycieczkach w góry i na trasach trekkingowych.
Uwaga! Wiele plaż (szczególnie niekomercyjnych) ma nieuregulowane wejście do wody (wchodzi się po ostrych kamieniach!). Zalecane jest obuwie chroniące stopę.