Teneryfa znana jest na świecie jako „Wyspa Wiecznej Wiosny”, a miano to zawdzięcza głównie wiejącemu na tych szerokościach pasatowi. Wiejąc on z północnego wschodu tworzy tzw. „morze chmur” w północnej i północno-wschodniej części wyspy na wysokości od 600 do 1500 m.n.p.m.

Innym czynnikiem wpływającym na umiarkowany klimat Wysp Kanaryjskich, które leżą na tej samej szerokości geograficznej co Sahara, jest zimny kanaryjski prąd morski (chociaż uważamy, że nie jest on taki zimny, gdyż niejednokrotnie kąpaliśmy się w oceanie razem z dziećmi w styczniu i lutym).
Ogólnie ujmując klimat Teneryfy jest umiarkowany i łagodny przez cały rok. Nie ma tu ani okresów zimnych, ani upalnych. Średnie temperatury oscylują między 17-18°C zimą i 24-25°C latem. Trzeba jednak pamiętać, że są to dane obliczone dla całej wyspy, a odnajdziemy na niej bardzo zróżnicowane klimaty. Szczególnie w miesiącach zimowych, kiedy to tego samego dnia możemy skorzystać z kąpieli słonecznych i morskich na południowych plażach, a na wysokości 3000 m.n.p.m. podziwiać ośnieżony szczyt Teide, gdzie śnieg pada co roku.
Innym przykładem kontrastu klimatycznego są miasta Santa Cruz i La Laguna praktycznie zlewające się ze sobą. W tym pierwszym klimat jest łagodny i ciepły przez cały rok, a w drugim jest chłodniej i częściej występują opady.

Również północ i południe wyspy charakteryzują się odmiennym klimatem, czego głównym sprawcą jest gigantyczny wulkan Teide (3718 m.n.p.m.). 73% opadów na wyspie rejestrowanych jest od strony północnej, gdzie jest także większa względna wilgotność powietrza i mniejsze nasłonecznienie. Ogólnie ujmując trudno zaleźć na północy wyspy miejsce, gdzie opady roczne nie przekraczałyby 250 mm (w Polsce jest to 600 mm), natomiast na południu opady są znacząco niższe (ale z niewiadomych powodów trudno znaleźć konkretne dane na ten temat).
Ciekawym zjawiskiem na Wyspach Kanaryjskich jest również tzw. calima (czyt. kalima), która jest efektem wiejącego okresowo znad Sahary sirocco. Niesie ona pył i drobiny piasku, które czasem osiągają bardzo dużą gęstość i może utrzymywać się nawet przez kilka dni.
Jako ciekawostkę można dodać, że lekarze europejscy w XIX w., szczególnie angielscy i holenderscy zachwalali klimat Teneryfy i zalecali go swoim pacjentom jako środek na złagodzenie dolegliwości związanych z wiekiem i na układ krążenia.

 

Średnie temperatury na Teneryfie

St. Lu. M. Kw. Maj Cze. Lip. Sier. Wrz. Pa. Li. Gr
w dzień °C 21 21 22 23 24 27 29 30 28 26 24 22
w nocy °C 15 15 16 16 17 19 21 21 21 20 18 16
temp. wody °C 19 19 19 19 20 20 22 23 22 22 21 20