Zabytek historyczny położony w miejscowości La Candelaria.Pod koniec XIV w., a zatem około sto lat przed podbiciem Teneryfy, na wybrzeżu doliny Güímar pojawiła się drewniana rzeźba gotycka Matki Boskiej Gromnicznej, wizerunek, który Guanczowie czcili nadawszy mu imię Chaxiraxi. Od roku 1526, rzeźba została umieszczona w sanktuarium, które zbudowane zostało na rozkaz drugiego gubernatora Pedro Fernandeza de Lugo (Pedro Fernández de Lugo). Ten pierwszy wizerunek Matki Boskiej Gromnicznej zaginął w wyniku powodzi w roku 1826, a obecna rzeźba jest dziełem mieszkańca Teneryfy, Fernando Esteveza (Fernando Estévez), który wykonał ją w 1827 roku.Bazylika to dzieło architekta Enrique Marrero Regalado i wzniesiona została w 1959 r. dzięki inicjatywie biskupa Teneryfy Domingo Pereza Caceresa (Domingo Pérez Cáceres), pochodzącego z Güímar. Zbudowana w stylu tradycyjnym, jej konstrukcja opiera się na trzech nawach, ze sklepieniem imitującym styl mudéjar i kopułą o wysokości 25 metrów, ukoronowaną krzyżem. Góruje nad nią 45-metrowa wieża, ozdobiona kanaryjskim balkonem.
W głównej kaplicy umieszczony jest wizerunek Matki Boskiej Gromnicznej (Virgen de la Candelaria), ustanowionej w 1599 roku przez Papieża Klemensa VIII patronką archipelagu kanaryjskiego, który to tytuł potwierdzony został w 1867 roku przez Piusa IX. W jej wnętrzu znajdują się malowidła ścienne autorstwa Jose Aguiara (José Aguíar) i dzieła malarza Martina Gonzaleza (Martín Gozález). Pozostałe dzieła to: „Chrystus Pojednania” (Cristo de la Reconciliación); barokowa monstrancja wykonana na Wyspach Kanaryjskich w XVIII wieku oraz chrzcielnica o dużej wartości historycznej, pochodząca z XVI wieku.Chociaż święto liturgiczne Matki Boskiej Gromnicznej ma miejsce 2 lutego, to 15 sierpnia obchodzimy jej ukazanie się. Wtedy to przybywają pielgrzymi z całej wyspy. Tuż przy bazylice znajduje się Źródło Pielgrzymów. Obok niego zaś wznosi się klasztor dominikanów zbudowany w 1803 roku, po tym, jak pierwotny klasztor spłonął w pożarze. Klasztor zarządzany jest przez dominikanów, którzy od 1530 roku są kapelanami w Candelarii.
Za klasztorem znajduje się Jaskinia Achbinico lub św. Blasa, w której Guanczowie ustawili znalezioną figurkę Matki Boskiej. Obok Placu Patronki Wysp Kanaryjskich (Plaza de la Patrona de Canarias) wznosi się dziewięć olbrzymich rzeźb w brązie, władców Guanczów – wykonanych przez rzeźbiarza z Teneryfy Jose Abada (José Abad).
Godziny zwiedzania:
• Dni powszednie: od 7.30 do 13.00 oraz od 15.00 do 19.30;
• Soboty, niedziele i święta: od 7.30 do 19.30.
Godziny mszy:
• Niedziele i święta kościelne: 8.00 – 10.00 – 12.00 i 18.00
• Dni powszednie i święta laickie: 8.00 (msza zakonna) – 18.00
Adres:
• Plaza Patrona de Canarias 38530 Candelaria