Garachico to małe portowe miasteczko, położone na północy Teneryfy, które zostało założone w 1496 roku przez genueńskiego bankiera Cristobal de Ponte.
W wieku XVI i XVII przeobraziło się w główny port przeładunkowy na wyspie. Stąd statki załadowane głównie winem i cukrem wypływały do wielu portów Ameryki i Europy. Przyczyniło się to do szybkiego rozwoju ekonomicznego tego miejsca, które w przeszłości pełniło rolę portu uzupełniającego.
W 1646 roku miało miejsce osuwisko (nagłe przemieszczenie się mas ziemnych), które pogrzebało żywcem 100 osób i zniszczyło 40 statków. O świcie 5 maja, 60 lat później, wybuch wulkanu Montaña Negra zakończył złoty okres Garachico. Lawa pokryła większą część miasta oraz portu (ciekawostką jest, że nie było ofiar śmiertelnych). Po tej katastrofie kupcy przenieśli się do Puerto de la Cruz, a Garachico pozostało jedynie małym portem rybackim. W wyniku zastygania lawy w oceanie, powstały naturalne baseny zwane Caleton, które po zagospodarowaniu przez władze miasta tarasami, mostkami, drabinkami i barierkami, cieszą się ogromną popularnością.
Dzisiejsze Garachico to mała, przepiękna miejscowość, z wieloma zabytkami kultury kanaryjskiej, której nie można pominąć odwiedzając tą część Teneryfy.
Warto zobaczyć: zamek San Miguel, dom Condes de La Gomera, kościół Św. Anny, były klasztor franciszkański, w którym obecnie mieści się Dom Kultury.