Zabytek historyczny położony w miejscowości La Laguna. Wzniesiona w miejscu dawnego kościoła Nuestra Señora de los Remedios, którego budowa rozpoczęła się w 1515 r. Stała się katedrą w roku 1819, wraz z utworzeniem biskupstwa Teneryfy, poprzez bulę Papieża Piusa VII. W 1897 r., zrujnowany budynek został w końcu zburzony, zachowując jedynie fasadę w stylu neoklasycystycznym, skonstruowaną w 1820 r., na bazie planów katedry w Pampelunie, dzieła architekta Ventury Rodrigueza.
Aktualny budynek, inaugurowany w 1913 roku, jest w stylu neogotyckim, ze sklepieniami krzyżowymi, według projektu inżyniera Rodrigo de Villabriga, który w całości zachował fasadę główną. Katedra mieści w sobie interesujące dziedzictwo: w kaplicy głównej znajduje się tabernakulum wykonane w 1795 roku przez rzeźbiarza z Gran Canarii, Jose Lujana Pereza (José Luján Pérez), na szczycie którego znajduje się rzeźba anonimowego autora w drewnie (XVI w.) ukrzyżowanego Chrystusa, Cristo de los Remedios.
Zwraca również uwagę wielkie barokowe Retabulum de Los Remedios z pierwszej połowy XVIII w., posiadające wspaniały zespół siedmiu obrazów, których autorstwo przypisywane jest pędzlowi Hendricka Van Balena, mistrza Van Dycka (Hendrick Van Balen), według hipotezy konserwatora malarstwa flamandzkiego z Muzeum Prado, Matiasa Diaza Padrona (Matias Díaz Padrón). Te malowidła należały do retabulum Mazuelos, zlecone zostały Flamandczykowi przez Pedro Alfonso Mazuelos w 1597 roku. Inne ważne retabulum to, to przedstawiające Chrystusa wspartego na kolumnie, w stylu neoklasycystycznym.
Inne warte zwrócenia uwagi elementy to: wspaniały pulpit z marmuru karraryjskiego, dzieło genueńskiego rzeźbiarza Pascuale Bocciardo (1762); wielkie płótno przedstawiające Dusze w Czyśćcu, malarza kanaryjskiego Cristobala Hernandeza de Quintany (1651-1725); Ostatnia Wieczerza, obraz Juana de Mirandy. Pośród dzieł snycerskich na szczególną uwagę zasługuje Virgen de los Remedios, wyrzeźbiona w polichromowanym drewnie z początków XVI wieku, prawdopodobnie pierwsze dzieło sztuki sakralnej zrealizowane na Teneryfie; Chrystus przywiązany do Kolumny (Szkoła Genueńska, XVIII w.); Nuestra Señora de los Dolores rzeźbiarza hiszpańskiego Carmony, wiek XVIII; Wizerunek Chrystusa autorstwa rzeźbiarza z Teneryfy, Fernanda Esteveza; przepiękna postać Matki Boskiej Światła, najlepszy element snycerski spośród wszystkich w katedrze, dzieło, jak się wydaje, mistrza Juana Bautisty Vázqueza Starego, inicjatora Szkoły Sewilskiej w wieku XVI, wizerunek, który znajduje się pod opieką Muzeum Katedralnego.
Posiada również neoklasycystyczny chór (XIX w.), dzieło mistrza Domingo Péreza; wielką monstrancję wyrzeźbioną w pozłacanym srebrze, w stylu rokoko; rodzaj lektyki procesyjnej na święto Bożego Ciała, zrobione z tłoczonego srebra; wielką liczbę przedmiotów ze złota ze szkoły kordobańskiej, kanaryjskiej i amerykańskiej, oraz istotną kolekcję szat liturgicznych.
• Adres: Plaza Fray Albino, 38201, San Cristóbal de La Laguna