Zabytek historyczny położony w miejscowości La Laguna. W roku 1500 rozpoczęto budowę kościoła pod wezwaniem Świętego Krzyża, założonego przez ojca Juana Guerra. Świątynia, która w 1638 roku otrzymała imię Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia (Nuestra Señora de la Concepción), został zniszczony przez pożar w 1652 i odbudowany w 1653; obecną wieżę wzniesiono w 1786 roku. Aktualna konstrukcja pochodzi z wieku XVII i XVIII, składa się z pięciu naw, na planie krzyża łacińskiego i o toskańskiej konstrukcji architektonicznej, z wpływami kanaryjskiej estetyki kolonialnej. Ta świątynia mieści w sobie bardzo ważne dziedzictwo artystyczne. Jej najstarsze elementy to mały gotycki wizerunek Matki Boskiej Pocieszycielki (Virgen de Consolación), dla której zdobywca Teneryfy Fernández de Lugo zbudował kapliczkę w 1496, oraz Krzyż Konkwisty, wbity w ziemię przez wspomnianego dowódcę, gdy pierwszy raz postawił stopę na ziemi guanczów Teneryfie w roku 1494. Kościół dysponuje zbiorem marmurowych chrzcielnic, genueńskiego wykonania.

Na ambonie wyróżniają się rzeźbienia snycerskie autorstwa artysty z Teneryfy – Rodrigueza de la Oliva. W złotnictwie zwraca uwagę srebrny tron, na którym przenoszony jest obraz upamiętniający Święty Pochówek podczas obchodów Wielkanocnych, uważany za jeden z najlepszych na Wyspach Kanaryjskich. W zakrystii przechowywany jest tron Bożego Ciała, wykonany przez kordobańskiego artystę Damiana de Castro, którego inne dzieła również możemy tutaj podziwiać. Bracia Logman , którzy wykonywali tu posługę kapłańską, obdarowali tę świątynie drogocennymi dziełami, takimi jak piękna monstrancja nazywana „monstrancją Logmanów”. Prawdziwym arcydziełem tego kościoła jest dla wielu, znajdująca się w przedsionku zakrystii, kaplica rodu de la Carta. Jej konstrukcja została zlecona przez kapitana o nazwisku Matías Rodríguez Carta w XVIII wieku, pod wezwaniem Świętego Macieja. Posiada bardzo bogate retabulum w hiszpańskiej odmianie baroku churrigueryzmu (http://pl.wikipedia.org/wiki/Churrigueryzm). Na głównym ołtarzu znajduje się obraz inscenizujący Niepokalane Poczęcie, autorstwa artysty Fernando Estévez pochodzącego z La Orotawy. Owo retabulum jest jednym z najbardziej eleganckich przykładów baroku na Teneryfie. Świątynia zachowuje jeden z najlepszych elementów sztuki sakralnej Wyspy, Chrystus Dobrej Podróży, z wieku XVII, wraz z innymi cennymi działami, takimi jak dzieła rzeźbiarzy kanaryjskich Miguela Arroyo, Lujána Péreza, Rodrigueza de la Oliva, Gonzaleza de Ocampo i Fernando

Jeśli chodzi o dzieła malarskie, w kościele odnajdziemy dwa interesujące płótna Juana de Mirandy, oraz inne dzieła anonimowe. Kościół mieści także istotne archiwum muzyczne i organy skonstruowane w Londynie w 1862 roku.

• Adres: Plaza de la Iglesia, 38003 Santa Cruz de Tenerife