Teno to jeden z trzech najstarszych masywów wulkanicznych na Teneryfie, istniał już jakieś 7 milionów lat temu. Późniejsze procesy erozji dokończyły dzieła tworząc ogromne nadmorskie klify, odsłaniając groble i wzniesienia.

Ostatnie erupcje wulkaniczne spłynęły wąwozami do oceanu tworząc tzw. islas bajas (niskie wyspy) obejmujące obszary Buenavista i Teno Bajo. Wyjątkowy krajobraz Parku Krajobrazowego Teno i jego charakterystyczne, uformowane tarasowo zbocza są ewidentnym dowodem na rolniczą działalność człowieka w tym regionie w przeszłości.

Ludność zamieszkuje tu małe miejscowości znajdujące się na terenie powiatów Los Carrizles, Masca, El Palmar i Teno Alto, które w całości dają 1500 mieszkańców. Obszar parku obejmuje 8063,6 hektarów.

Obecne ukształtowanie terenu Teno charakteryzuje się żyznymi dolinami jak Palmar oraz głębokimi wąwozami jak ten w Masce, które zwykle wychodzą na małe plaże. Jednak najbardziej charakterystyczne w Teno są klify Los Gigantes oraz płaski obszar w islas bajas ze zwisającymi nad nim zboczami.
My zachęcamy do odwiedzenia równiż Teno Alto, który jest mało znanym miejscem, gdyż rzadko kto tam dociera. Jest to teren położony nad klifami, na ich szczytach. Po kilku latach mieszkania na Teneryfie, po wcześniejszym co najmniej kilkukrotnym odwiedzeniu emblematycznych miejsc na wyspie, trafiliśmy do Teno Alto. Piękna pogoda sprzyjająca nam tego dnia dopełniła wrażeń. Wszystkim gorąco polecamy, jedno z piękniejszych miejsc na Teneryfie… (droga kręta i miejscami dość wąska, ale warto!)
Jeśli odwiedzicie Teno Alto nie zapomnijcie o spróbowaniu koziego sera, gdyż żyjące tam kozy są na prawdę “szczęśliwe” (co ma ogromny wpływ na smak i jakość ich mleka).