Badania astronomiczne od zawsze były ściśle związane z Teide. Już przyrodnicy i astronomowie z minionych wieków znali jego zalety jako punktu obserwacyjnego do studiowania kosmosu. W połowie XIX w. Piazzi Smyth przez trzy miesiące przebywał na wysokości 3 300 metrów, wykorzystując wyjątkowe możliwości, które oferowało mu niebo Las Cañadas. Jako uznanie dla jego pracy ochrzczono dwie formacje geologiczne na Księżycu nazwami Teide i Teneryfa. Tradycja astronomiczna ma swój ciąg dalszy na początku XX w. wraz z badaniami dotyczącymi komety Halleya zrealizowanymi przez francuskiego astronoma Jean Mascarta w 1910 r. na Alto de Guajara, na wysokości 2 718 metrów.
Wskutek tego, znaczenie Las Cañadas jako wyjątkowej platformy do badań astronomicznych zostało potwierdzone wraz z budową Obserwatorium Astrofizycznego Teide w Izañi, gdzie również zlokalizowane jest od 1916 r. obserwatorium meteorologiczne. Obserwatorium na Teide – razem z Obserwatorium na Roque de los Muchachos, na wyspie La Palma – przynależy do Instytutu Astrofizyki Wysp Kanaryjskich (Instituto de Astrofísica de Canarias, IAC), którego główna siedziba znajduje się w La Lagunie.
Współczesna astrofizyka na Wyspach Kanaryjskich rozpoczęła się w tym obserwatorium, na początku lat 70, w rejonie Izaña na wysokości 2 400 metrów, w miejscu, gdzie zbiegają się okręgi miejskie La Orotava, Fasnia i Güímar. Pierwszy teleskop do realizacji badań światła zodiakalnego, czyli światła rozproszonego przez materię międzyplanetarną, zaczął funkcjonować w roku 1964.
• Powierzchnia: 50 hektarów
• Wysokość: 2 400 metrów
• Długości geograficznej zachodniej: 16°30’35”
• Szerokości geograficznej północnej: 28°18’00”
Obecnie w obserwatorium na Teide (Teneryfa) i w obserwatorium na Roque de los Muchachos (La Palma) znajdują się teleskopy i inne urządzenia astronomiczne z ponad 60 instytutów badawczych z 19 krajów. Tenże zespół obserwacyjny, a ponadto sprzęt naukowy i techniczny, którym dysponuje Instytut Astrofizyki IAC w La Laguna (Teneryfa) i Powszechne Centrum Astrofizyki na La Palmie (CALP) IAC w Breña Baja (La Palma), składają się na „European Northern Observatory” (ENO).
Jego położenie geograficzne, pomiędzy wschodnimi i zachodnimi obserwatoriami słonecznymi, połączone z przejrzystością i znakomitą jakością astronomiczną nieba, sprawiły, że Obserwatorium na Teide, skupiając najlepsze europejskie teleskopy słoneczne, poświęca się głównie badaniom Słońca.
Wizyta w Obserwatorium na Teide: w ramach działań popularyzacyjnych, które realizuje Instytut Astrofizyki Wysp Kanaryjskich, aby wiedza astronomiczna dotarła do wszystkich, organizowane są wizyty szkolne i grupowe w Obserwatorium. Obserwatorium na Teide dysponuje już Centrum dla Odwiedzających, dzięki zaadaptowaniu pustej kopuły, którą wyposażono w sprzęt potrzebny do popularyzacji nauki. Przy pojemności wynoszącej ok. czterdzieści osób, jest ono wykorzystywane do wyjaśniania uczniom z czego składa się obserwatorium, jak działają teleskopy i jak ważna jest astronomia dla człowieka.