Wakacje na Teneryfie to nie tylko słońce i plaża. Wyspa jest pełna atrakcji zorganizowanych z myślą o turystach. Jedną z takich atrakcji jest Park Etnograficzny Piramidy w Güímar. Sława tych piramid rozpoczęła się wraz z publikacją artykułu w lokalnej gazecie na początku lat 90. Informacja o nich dotarła wówczas do norweskiego antropologa Dr Thor Heyerdahl, znanego ze swoich podróży transoceanicznych na prehistorycznych łodziach oraz ze swych teorii o migracjach ludzkich.O pochodzeniu i wieku piramid było kilka teorii. Jedna z nich utrzymywała, że zostały one ułożone przez rolników z kamieni zebranych z okolicznych pól przygotowywanych pod uprawy. Inni naukowcy twierdzili natomiast, że struktura piramid jest ściśle związana z wierzeniami ezoterycznymi. Dopiero badania Thor Heyerdahl’a dowiodły, że zdudowane są zgodnie z zasadami architektonicznymi stosowanymi w Starym i Nowym Świecie. Podobieństwo budowli z Güímar do piramid z Sycylii, Meksyku, Mezopotamii, Polinezji i Peru spowodowało, że Heyerdahl postanowił zbadać je osobiście.

Badania przeprowadzone zarówno przez norweskiego uczonego jak i Dział Archeologii z Uniwesytetu w La Lagunie oraz Istytut Astrofizyki Wysp Kanaryjskich dowiodły, że piramidy usytuowane zostały w kierunku przesilenia letniego i zimowego. Czasu ich powstania niestety nie udało się ustalić. Pod jedną z piramid znajduje się jaskinia, w której odnaleziono szczątki guanczów datowane na lata 680 – 1020. Istnieją hipotezy, iż pod piramidami istnieje jaskinia, w której mają znajdować się zmumifikowane szczątki przodków guanczów świadczące o pochodzeniu tego ludu z Atlantydy, ale…

Póki co, istnieje akt notarialny kupna ziemi, na której położone są dziś piramidy, z 1854 roku, w którym żadnej wzmianki o tych budowlach nie ma. Natomiast późniejszy dokument o podziale tych ziem z 1881 roku już o nich wspomina. Stąd też szacowany okres ich powstania to lata 1854 – 1881.

ZAREZERWUJ ATRAKCJĘ – KLIKNIJ TU